Przekaźniki kontaktronowe, to miniaturowe podzespoły elektryczne, których zadaniem jest sterowanie w jednym (lub więcej) obwodzie wyjściowym. Przekaźnik kontaktronowy działa na zasadzie zmiany napięcia lub prądu przepływającego przez obwód wejściowy, który odpowiada za jego włączanie i wyłączanie. Oferowane są przekaźniki kontaktronowe normalnie rozwarte oraz normalnie zwarte i przełączające. Charakteryzują się hermetyczną obudową oraz długą żywotnością, dzięki zastosowaniu części, które nie ulegają zużyciu. Przekaźniki kontaktronowe najczęściej znajdują zastosowanie przy przełączaniu małych prądów, wysokich częstotliwości oraz niskich napięć. Zastosowana technologia produkcyjna przekaźników kontaktronowych, umożliwia ich zastosowanie w wielu branżach w dziedzinie automatyki, robotyki oraz zaawansowanych systemach przemysłowych.

Właściwości przekaźników kontaktronowych

Przekaźniki kontaktronowe charakteryzują się dużą trwałością i niezawodnością. Ponadto, są odporne na warunki atmosferyczne, środowiskowe (m.in. zapylenie, wilgoć) oraz działanie promieniowania. Z powodzeniem mogą być stosowane, w miejscach, w których występuje duże ryzyko pożarowe (przekaźnik kontaktronowy, nie powoduje powstawania łuku elektrycznego). Funkcjonalność przekaźników kontaktronowych, wysoka jakość wykonania oraz bezawaryjny system działania powodują, że są podstawowym elementem elektronicznym wykorzystywanym w zaawansowanych procesach technologicznych, m.in. w dziedzinie automatyki.

Do podstawowych parametrów technicznych przekaźników kontaktronowych zaliczamy:

 • konfigurację styków – najczęściej występujące to:
  • SPST-NO (pojedynczy styk wyłącz/załącz, normalnie otwarty – rozłączony),
  • SPDT (pojedynczy styk przełączny),
  • DPST-NO (podwójny zespół styków wyłącz/załącz, normalnie otwarty – rozłączony),
  • SPST-NC (pojedynczy styk wyłącz/załącz, normalnie załączony – zamknięty),
  • DPDT (podwójny zestaw styków przełącznych).
 • nominalne napięcie cewki – najpopularniejsze to 5V DC, 12V DC oraz 24V DC.
 • napięcie przełączane – oferowane są w zakresie działania od 100V DC i AC do 10kV DC i AC.
 • rezystancję cewki – od 40Ω do 2.5kΩ.
 • temperaturę pracy – najwięcej typów przekaźników przystosowanych jest do pracy w zakresie temperatur od -20°C do + 70°C oraz -40°C do +85°C. W ofercie producentów, dostępne są także przekaźniki kontaktronowe pracujące w temperaturze od -20°C do 85°C oraz od-40°C do 125°C.
 • pobór mocy przez cewkę – od 10mW do 900mW, z czego najliczniejszą grupę stanowią przekaźniki wyposażone w cewkę pobierającą moc rzędu 50mW, 125mW oraz 290mW.
 • serię przekaźnika (m.in. CRR, DIL, DIP, H, HE, HF, LI, LP, MRX, MS, NP, R1, R2 oraz SIL).
 • rezystancję styków – występują w zakresie od 150mΩ do 250mΩ.
 • typ montażu – m.in. montaż na płytce drukowanej, montaż powierzchniowy lub montaż na panelu.

Przekaźniki kontaktronowe dzielą się dodatkowo ze względu na rodzaj i ilość styków. Wyróżniamy przekaźniki wyposażone m.in. w jeden styk zwierny, dwa styki zwierne, jeden styk przełączny oraz jeden styk – 1A. Oferowane są również przekaźniki kontaktronowe ze stykami wielokrotnymi (np. 3PST określa trzy zespoły styków załącz – wyłącz, lub 3PDT określa trzy zespoły styków przełącznych).

Charakterystyka przekaźników kontaktronowych

Miniaturowa budowa oraz zaawansowanie technologiczne przekaźników kontaktronowych sprawia, że stosowane są głównie w układach automatyki przemysłowej, jako nadmiarowe i niedomiarowe przekaźniki pomiarowe. Podstawowe przekaźniki kontaktronowe zbudowane są z cewki napędowej zawierającej wewnątrz kontaktron. Cechą charakterystyczną przekaźników kontaktronowych, jest mała wartość współczynnika powrotu. Konstruktorzy systemów elektronicznych, stosują przekaźniki kontaktronowe ponieważ, są one bezobsługowe, wysoko wydajne w pracy systemowej oraz bezawaryjne. Styki przekaźników mogą być przełączane, normalnie otwarte lub normalnie zamknięte. Przepływający prąd przez cewkę odpowiada za działanie styków, tj. ich zamykanie, otwieranie lub przełączanie. Dobór właściwych przekaźników kontaktronowych podczas projektowania zaawansowanych układów elektronicznych jest kluczowym elementem procesu konstrukcyjnego.

Więcej informacji: https://www.maritex.com.pl/przekazniki/przekazniki_kontaktronowe.html