Rezystory smd – co to takiego?

Interesujesz się elektroniką. Zainteresowanie to bierze się z zawodu lub pasji, swój wolny czas lubisz poświęcać na poznawanie świeżych nowinek technologicznych. Dopiero próbujesz swoich sił, wchodzisz w ten świat lub poznałeś już podstawy, a może jesteś już bardziej zaawansowanym przedstawicielem branży elektroniki.Tutaj nie ma to większego znaczenia, ważne, że pasjonujesz się elektroniką oraz chcesz wiedzieć co to są rezystory smd, jeśli tak – ten artykuł jest dla Ciebie.

Rezystory (znane również pod inną nazwą: oporniki) to jedne z najprostszych i najbardziej podstawowych elementów tworzących układy elektroniczne, będące szeroko stosowane we wszelkich montażach podmiotów tworzących technologię, jak również tą technologią będących. Zadaniem rezystorów jest ograniczenie płynącego w nich prądu. Rezystory smd (w pełni rozwijając skrót: rezystory surface – mount devices albo surface – mounted devices) jak sama nazwa wskazuje, są one komponentami biorącymi udział przy montażu powierzchniowym, który to charakteryzuje się elementami z obudowami bardzo płaskimi, zwyczajowo o rozmiarach bardzo małych, a ich końcówki lutownicze przypominają kształtem kołnierze usytuowane na końcach obudowy. Podzespoły biorący udział w takim montażu cechują się ogólnie niewielkimi rozmiarami, za to w porównaniu do obudowy, ich końcówki lutownicze charakteryzują się już bardzo dużymi rozmiarami.

Montaż powierzchniowy, a rezystory smd

Jak już wcześniej zostało napisane, rezystory smd są stosowane przy montażu powierzchniowym. Przyjrzyjmy się teraz zaletom i wadom takiego rodzaju montażu (a zarazem rezystorom smd).

Zalety:

 • niskie koszty produkcji,
 • bardzo szybka forma montażu,
 • elementy są ułożone bardzo blisko względem siebie, ich małe rozmiary pozwalają na to by w układzie znalazło się ich więcej,
 • mniejsza masa poszczególnych elementów ma działanie ochronne jeśli chodzi o różne wstrząsy lub wibracje działające na podzespoły,
 • połączenia charakteryzują się małą impedancją.

Wady:

 • czasami jest mała opłacalność dla takiej formy montażu,
 • maszyny rozmieszczające poszczególne elementy (np. rezystory smd) są kosztowne,
 • przy zastyganiu połączeń spawanych następuje mechaniczne naprężenie, które może skutkować wystąpieniem braku połączenia przy minusowych temperaturach.

Rezystory smd – oznaczenia

Jeśli chodzi o oznaczenia, rezystory smd posiadają je umieszczane na sobie, w przeciwieństwie do innych elementów smd, charakteryzujących się zbyt małymi rozmiarami, a także charakteryzujących się innym przeznaczeniem. Do oznaczania rezystorów smd, w przeciwieństwie do rezystorów innego typu, nie używa się kodu barwnego – używa się za to liter i cyfr. Istnieją dwa różne systemy stosowane do kodowania wartości rezystorów smd i są one dotychczas najpopularniejsze – są to oznaczenie standardowe i kod EIA96. Rezystory smd posiadające na sobie oznaczenie standardowe, będą oznakowane kombinacją czterech lub trzech cyfr w towarzystwie których może pojawić się literka R. Kod EIA96 jest za to stosunkowo nowy, służy on do oznaczania rezystorów z szeregu E-96 o tolerancji wynoszącej 1 procent. Dwie cyfry stanowiące kod wartości zapisany na tych rezystorach oraz jedna litera, w sumie tworzą razem to oznaczenie.

Do oznaczania różnej wielkości komponentów SMD (takich właśnie jak rezystory smd) służy również odpowiednia notacja, jest to notacja calowa, jak i również metryczna, czyli w skrócie zapisując: (c) i (m). W zależności od danego elementu, wartości tych notacji będą się względem siebie różnić. Tak przedstawia się przykładowa notacja rezystorów smd (elementów pasywnych dwuelektrodowych prostokątnych): 0603 (c) = 1608 (m) : 0,063″ × 0,031″ = 1,6 mm × 0,8 mm, moc 1/16 W.

Produkcja i cena

Jest wiele znanych i mniej znanych firm produkujących rezystory smd. Należą do nich między innymi:

 • Samsung
 • Yageo
 • Vitrohm
 • Fenghua

Oferty tych firm dotyczących rezystorów smd różnią się między sobą cenami, które potrafią być jednak przystępne i niewygórowane, zwłaszcza jeśli chodzi o zamówienia w hurtowych ilościach właśnie tych rezystorów.