Endokrynologia to dla wielu osób jedna wielka niewiadoma. Tymczasem, jeżeli często czujesz się wyczerpany, gwałtownie tyjesz lub tracisz wagę, bolą Cię mięśnie i stawy, dużo się pocisz lub też Twoja skóra jest nadmiernie przesuszona, powinieneś przemyśleć wizytę u specjalisty Endokrynolog Gdynia prywatnie.

Czym jest endokrynologia i co robi lekarz specjalizujący się w tej dziedzinie? Zacznijmy od tego, że słowo “endokrynologia” pochodzi od greckich słów: “endon” czyli wnętrze, “krino” czyli wydzielać i “logos” czyli nauka. Oznacza to, że endokrynologia jest nauką o wydzielaniu wewnętrznym, a dokładniej mówiąc zajmuje się takimi procesami, jak praca gruczołów i wydzielanie hormonów (na przykład przez tarczycę albo trzustkę).

Kim jest i co leczy Endokrynolog Gdynia?

Wiesz już, że endokrynolog zajmuje się pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego – leczy wszelkie schorzenia i zaburzenia z nimi związane. Co jednak oznacza to w praktyce? W jakich przypadkach poprosić o pomoc endokrynologa?

Do często występujących problemów zdrowotnych na tle endokrynologicznym należą:

 • choroby tarczycy i przytarczyc,
 • choroby nadnerczy,
 • choroby przysadki mózgowej,
 • choroby gruczołów płciowych,
 • choroby trzustki,
 • zespoły androgenne.

Jednym z przykładów choroby, z którą walczy duży odsetek pacjentów jest choroba Hashimoto i oznacza przewlekłe zapalenie tarczycy. Innym przykładem jest Zespół Cushinga, który wynika z nadmiaru hormonów sterydowych. To właśnie do Endokrynologa należy udać się w celu leczenia tych i innych dolegliwości związanych z rozregulowaną gospodarką hormonalną.

Niepokojące objawy – czy je masz? Endokrynolog Gdynia prywatnie.

 • Zmiany skórne – jest to jeden z najczęstszych objawów zachwiania równowagi hormonalnej. Nagłe pojawienie się dużej ilości trądziku, nadprodukcja sebum, bardzo sucha skóra lub przebarwienia mogą świadczyć o problemach z tarczycą lub nadnerczami,
 • Wahania wagi – gwałtowne spadki lub wzrosty masy ciała mogą być oznaką niedoczynności lub nadczynności tarczycy oraz insulinooporności,
 • Nadmierne owłosienie – u kobiet występuje hirsutyzm lub zespół policystycznych jajników, które objawiają się pojawieniem owłosienia w takich miejscach, jak twarz, plecy, pośladki czy brzuch,
 • Zmienne nastroje – chora tarczyca może powodować wahania nastrojów. Uwagę powinno się zwrócić także na senność i zmęczenie oraz nadmierną pobudliwość,
 • Zaburzenia cyklu – opóźnienie miesiączki może być wynikiem stresu, ale powodem może być też problem z gospodarką hormonalną, np. bezowulacyjne cykle, których rezultatem jest brak możliwości zajścia w ciążę.

Jak przygotować się do wizyty u Endokrynolog Gdynia?

Pierwszym zadaniem jest upewnienie się, czy w trakcie wizyty u lekarza Endokrynologa będzie możliwość zrobienia USG tarczycy. Jest to podstawowe badanie, na którym opierać się będzie diagnoza lekarza. Bez tych wyników nie będzie możliwości wystawienia oceny nt. istoty dolegliwości.

Drugim zadaniem jest zrobienie przed wizytą badania krwi w zakresie: morfologia, poziom cukru, lipidogram, poziom żelaza i magnezu, badanie TSH. Wyniki będą przydatne do oceny stanu zdrowia i źródła problemu.

Trzecim zadaniem jest spisanie wszystkich dolegliwości na kartce, aby w trakcie spotkania z lekarzem o niczym nie zapomnieć. Jeżeli cierpisz na jakieś choroby i przyjmujesz leki, powiedz jakie i w jakich ilościach.

Ostatnią rzeczą jest zapisanie wszystkich pytań, jakie chcesz zadać lekarzowi. Endokrynolog Gdynia prywatnie uważnie przeanalizuje Twój przypadek i z chęcią podzieli się swoją wiedzą. Przed wyjściem zapytaj o termin wizyty kontrolnej.