Tarczyca i problemy z nią związane to coraz częstszy temat do rozmów. Statystyki mówią, że co 5. Polak mierzy się z dolegliwościami ze strony tego gruczołu. Wzrasta też świadomość pośród pacjentów, a razem ze świadomością rośnie ilość realizowanych badań diagnostycznych, na przykład USG tarczycy Gdynia. Na czym polega to badanie?

Tarczyca to bardzo ważny narząd, zlokalizowany w obrębie szyi. Jej głównym zadaniem jest produkcja hormonów, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Problemy z tarczycą mogą powodować wahania wagi, wypadanie włosów, ciągłe zmęczenie, senność, a także uczucie zimna. Poza tarczycą, należy też zbadać przytarczyce, czyli specjalne gruczoły, które regulują funkcjonowanie gospodarki fosforowo-wapniowej organizmu. Są też odpowiedzialne za produkcję niezwykle ważnej witaminy D.

Na czym polega badanie USG tarczycy Gdynia?

Badanie USG (ultrasonograficzne) to badanie wykorzystujące ultradźwięki do tworzenia rzeczywistego obrazu narządów wewnętrznych. Jest to możliwe, ponieważ każdy narząd inaczej odbija dźwięk. Dzięki temu na monitorze uzyskuje się przekrój badanego narządu. Na podstawie USG tarczycy można dowiedzieć się jaki jest rozmiar tarczycy i przytarczyc oraz ocenić ich stan i strukturę.

USG tarczycy jest badaniem nieinwazyjnym, bezpiecznym i bezbolesnym. Przeprowadza się je w kilka-kilkanaście minut, a po jego zakończeniu można wrócić do wszystkich swoich codziennych obowiązków.

Jak się przygotować do USG tarczycy Gdynia?

Nie są konieczne żadne szczególne przygotowania przed przystąpieniem do badania USG tarczycy. Na samym badaniu należy odsłonić szyję i zdjąć wszystkie wisiorki, naszyjniki, łańcuszki itp. Warto zabrać ze sobą wyniki z wcześniejszych badań tarczycy, jeżeli były robione.

Kiedy wykonać USG tarczycy Gdynia?

W większości przypadków USG tarczycy jest badaniem uzupełniającym, w przypadku nieprawidłowych wyników badań laboratoryjnych. Można je też wykonać jeśli:

  • pacjent zgłasza objawy charakterystyczne dla nadczynności lub niedoczynności tarczycy,
  • zdiagnozowano choroby tarczycy w rodzinie pacjenta,
  • celem jest monitorowanie ewentualnych nawrotów po usunięciu guzów i nowotworów tarczycy lub innych wcześniej rozpoznanych zmian,

Zaleca się wykonywanie regularnych badań USG tarczycy co 3 lata w celach profilaktycznych. Wczesne wykrycie niechcianych zmian w tarczycy, na przykład nowotworu złośliwego tarczycy, daje ok 90% szans na całkowity powrót do zdrowia. Pacjenci, którzy mają w rodzinie przypadki zachorowań na nowotwór tarczycy są w grupie zwiększonego ryzyka i powinni wykonywać USG tarczycy 1-2 razy w roku.

Jakie informacje daje USG tarczycy Gdynia?

  • wielkość tarczycy (norma to 18 ml u kobiet i 25 ml u mężczyzn),
  • skład i struktura miąższu tarczycy,
  • wykrycie zmian w tarczycy lub przytarczycach, np. guzków, cyst, torbieli tarczycy,
  • wykrycie zwapnień,
  • ocena skali zmian.