USG nerek jest jednym z podstawowych badań w praktyce urologa. Jego celem jest zobrazowanie stanu nerek za pomocą fal ultradźwiękowych. Badanie USG cechuje nieinwazyjność, łatwość wykonania i bezpieczeństwo pacjenta. Dowiedz się jak przebiega USG nerek Gdynia, jak się do niego przygotować i kiedy je wykonać.

Przewlekłe choroby nerek nie powodują bólu, a mogą prowadzić do niewydolności nerek. Badanie USG jest więc doskonałym dopełnieniem badań laboratoryjnych, ponieważ potrafi wykazać ciężko zauważalne nieprawidłowości w organizmie. Na podstawie wyników lekarz jest w stanie ocenić kondycję narządów i zdiagnozować ewentualne choroby.

Jak przebiega USG nerek Gdynia?

USG, czyli badanie ultrasonograficzne wykonuje się urządzeniem z sondą, którego końcówkę zwilża się specjalnym żelem i przykłada do skóry na tułowiu pacjenta. Czasem zamiast żelu używa się wypełnionych wodą toreb z tworzywa sztucznego lub specjalnych nakładek na głowicę. Ma to na celu poprawę jakości obrazu i lepszą ocenę prawidłowości funkcjonowania nerek.

Ze względu na lokalizację nerek, badany układa się w pozycji leżącej na lewym lub prawym boku. Lekarz dokładnie tłumaczy w jaki sposób ułożyć ciało, aby prawidłowo przeprowadzić badanie. Całość trwa od kilku do kilkunastu minut i nie powoduje żadnych powikłań. Oznacza to, że po przeprowadzeniu badania można od razu wrócić do swoich codziennych zajęć.

Jak się przygotować do USG nerek Gdynia?

Do badania USG należy się przygotować, w innym przypadku wyniki mogą być nieprawidłowe lub ciężkie w interpretacji. Do najważniejszych czynności należy:

  • nie spożywać posiłków na 8 godzin przed badaniem i przyjąć tabletki węgla leczniczego lub doustne środki przeczyszczające. Pomoże to usunąć gazy z jamy brzusznej, które zniekształcają obraz USG,
  • nie spożywać napojów gazowanych,
  • nie palić papierosów.

Z reguły nie ma przeciwwskazań co do przyjmowania stałych leków. Lekarz informuje o wszelkich dodatkowych czynnościach, które musi wykonać pacjent przed przystąpieniem do badania.

Kiedy wykonać USG nerek Gdynia?

Istnieją sygnały, które mogą wskazywać na nieprawidłowość w funkcjonowaniu nerek. Wskazaniami do wykonania badania są między innymi:

  • krwiomocz,
  • bóle brzucha lub w podbrzuszu, 
  • bóle w okolicy lędźwiowej,
  • nieprawidłowy wynik ogólnego badania moczu,
  • podejrzenie kamicy moczowej,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • upośledzenie czynności nerek.

Jeżeli jest konieczność, badanie USG nerek można wykonywać w krótkich odstępach czasu. Nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania badania u kobiet w ciąży i małych dzieci. Zdarza się, że badanie przeprowadza się poprzez wprowadzenie głowicy aparatu wewnątrz ciała – przy badaniu przezpochwowym lub przezodbytniczym. W przypadku takiej techniki badania, lekarz decyduje o możliwości jej zastosowania.