Półwysep Helski ze względu na swoje ukształtowanie jest jednym z najciekawszych miejsc, które można odwiedzić w Polsce. Na turystów odwiedzających go czeka nie tylko wyjątkowa przyroda. Inną zaletą jest rozbudowana baza turystyczna z wieloma hotelami Hel posiada także świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Dlatego przed zaplanowaniem tegorocznych wakacji warto dowiedzieć się więcej o tym, co ma do zaoferowania to miejsce.

Piękna przyroda

Hel jest piaszczystym mocno zalesionym półwyspem. To połączenie stwarza doskonałe warunki do wypoczynku. Turyści mogą korzystać zarówno z najbardziej obleganych plaż strzeżonych, jak i poszukać spokoju na licznych dzikich plażach. Charakterystyczne dla tych terenów są wydmy wraz z porastającą je roślinnością. Ciszę i kontakt z przyrodą zapewnią również spacery po okolicznych lasach, szczególnie tych położonych w głębi półwyspu. Jedną z największych atrakcji jest jedyne w Polsce fokarium. Jest ono częścią placówki badawczej mającej na celu odtworzenie populacji tych ssaków w Bałtyku, ale jest otwarte dla zwiedzających. Największą popularnością cieszy się podczas pory karmienia, kiedy można oglądać foki z bliska.

Miejsca warte odwiedzenia

Na Helu znajduje się kilka ciekawych muzeów, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest Muzeum Obrony Wybrzeża z eksponatami militarnymi z czasów II Wojny Światowej. Drugi popularnym muzeum jest Muzeum Rybołówstwa, którego tematyką jest rybołówstwo na półwyspie i jego okolicach na przestrzeni wieków. Obok znajduje się skansen tradycyjnych łodzi rybackich. Innym miejscem cieszącym się dużym zainteresowaniem turystów jest latarnia morska. Odbudowana po zniszczeniu w 1939 roku stanowi świetny punkt obserwacyjny, z którego widać cały półwysep.

Możliwość uprawiania sportów wodnych

Zaletą położenia geograficznego Helu są również bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing i kitesurfing. Uprawia się je głównie na położonej od strony lądu Zatoce Puckiej. Powodem wyboru tego miejsca jest połączenie wiejących z odpowiednią siłą wiatrów i stosunkowo płytkiej spokojnej wody ułatwiającej naukę. Z tego powodu wzdłuż wybrzeża znajdują się ośrodki szkoleniowe, w których można zapisać się na lekcję pod okiem doświadczonych instruktorów i wypożyczalnie sprzętu. Oczywiście istnieje także możliwość wynajęcia niewymagających szkolenia sprzętów takich jak rowery wodne. 

Rozbudowana baza turystyczna

Jeżeli chodzi o hotele Hel i okolice oferują odwiedzającym duży wybór miejsc przygotowanych na przyjęcie turystów. Baza turystyczna obejmuje zarówno hotele, jak i pensjonaty prowadzone przez lokalnych mieszkańców. Mieszczą się one głównie w kilku miejscowościach położonych na półwyspie, są to: Hel, Jastarnia i położone przed samym półwyspem Władysławowo. Część z nich jest położona blisko centrum miejscowości inne na uboczu, ale na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. 

Po znalezieniu odpowiedniego hotelu Hel i jego atrakcje stoją otworem przed każdym turystą, który zechce poznać bliżej to wyjątkowe miejsce.